اماکن دیدنی شهرستان چادگان

بازگشت به صفحه اصلی

رزرو تلفنی ویلا در چادگان

میثم 3147-227-0913
مرتضی 6021-372-0913
تلفن 2102-5772-031


 به غیر از ویلاها و مجموعه های فرهنگی تفریحی، اماکن دیدنی زیادی در شهرستان چادگان وجود دارند که در ادامه به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم
 ۱- مقبره منسوب به کاوه آهنگر در روستای مشهد کاوه:

مشهد کاوه :   اطلاعات بیشتر
مهمانان و مسافرانی که به چادگان می آیند، چنانچه علاقمند به بازدید از مقبره منسوب به کاوه آهنگر هستند، می توانند از نقشه زیربرای رفتن به روستای مشهد کاوه استفاده نمایند. مسیر این روستا به صورت رنگی نشان داده شده است. 
فاصله روستای مشهد کاوه از شهر چادگان حدود 12 کیلومتر است. علاوه بر مقبره کاوه آهنگر، طبیعت بکر و زیبای این روستا هر ساله ایرانگردان بسیاری را به این خطه می کشاند. درصد آنیون در هوای این منطقه بسیار بالاست. آنیون موجب آرامش زیاد در شخص و شستشوی فکری و مغزی می شود. ماهیگیری سرگرمی مفرحی برای مسافران این روستاست. این روستا در چند کیلومتری سرچشمه زاینده رود قرار دارد. در واقع این روستا در ساحل رود خروشان زاینده رود بنا شده است. با توجه به پتانسیل موجود، این روستا قابلیت تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری را داراست. البته این امر همت والای مسوولان را می طلبد. نتایج کاوش‌های تپه آشنا در حوالی روستای مشهد کاوه ارتباط تمدن کهن مرودشت فارس و سیلک کاشان را با تمدن شمال زاینده‌رود ثابت نموده است. یکی از مسیرهای کـوهرنگ نیز از روستای مشهدکاوه می گذرد. در این مسیر قبل از رسیدن به کوهرنگ چشمه معروف دیـمه را پشت سر می گذاریم.
در فصل بـهار، مسافران زیادی از این مسیر به کوهرنگ می روند. این روستا دقیقا در نقطه مـرزی استانهای اصفهان و چهار محـال وبختیاری واقع شده است. کلمه مشهد به معنای محـل شهادت است. مشهد کاوه یعنی محـل شهادت کاوه. این محل را به نام مشهد جمـالو نیز می شناسند. درشکل زیر موقعیت مقبره کاوه آهـنگر، در روستای مشـهد کاوه نشان داده شده است.

 

 

 -----------

  ۲- روستاهای دیدنی حجت آباد و آبادچی: 

مطالب بیشتر
دو روستای آبادچی و حجت آباد در منطقه ای ساحلی در نزدیکی سد زاینده رود قرار دارند. سد زاینده رود، که در مسیر رودخانه زاینده رود بنا شده است یکی از بزرگترین سدهای بتونی ایران است. این سد از نوع سدهای دو قوسی است. در مهندسی عمران سدهایی که در دو راستا قوس داشته باشند دو قوسی نامیده می شوند. برای رفتن به این دو روستا از چادگان به سمت اصفهان حرکت می کنیم. پس از طی حدود 15 کیلومتر به دو راهی می رسیم. مسیر مستقیم به تیران و سپس اصفهان منتهی می شود. مسیر سمت چپ به سد زاینده رود و سپس شهر کرد منتهی می شود. پس از طی حدود 10 کیلومتر به روستای آبادچی می رسیم. در ادامه مسیر به تاسیسات سد، سد تنظیمی و نهایتا به روستای ساحلی حچت آباد می رسیم.
اوزون آخار نام قدیمی حجت آباد:
اوزون آخار در زبان ترکی به معنی کانال(جوی) دراز می باشد. در گذشته های نه چندان دور توسط یک کانال دراز آب از رودخانه به نقاط مختلف این روستا می رسید. به خاطر همین کانال مردم منطقه این روستا را اوزون آخار نامیده بودند.بعد از انقلاب این روستا نیز همانند بسیاری از روستاهای دیگر تغییر نام داد. به گفته ساکنان برای مدت کوتاهی این روستا اسلام آباد نام گرفت وپس از آن نام حجت آباد برای این روستا انتخاب شد. 
خرید زمین ویلا فروش پرتیکان سواران ننادگان سنگرد مندرجان فراموشجان کمیتک مشهد کاوه دهکده تفریحی عمران سعید بیگدلی چادگان اورگان عید نوروز ایرانگردی زاینده رود عادگان گشنیزجان دهباد خرسانک اصفهانک کلیچه حسین آباد رزرو ویلا در چادگان رزرو ویلا در دهکده تفریحی چادگان

 


۳- امامزاده عبداله بن زید حسنی (پدر شاه عبدالعظیم) 
این امامزاده در شهر رزوه قرار دارد. شهر کوچک رزوه، در منطقه سردسیر کوهستانی واقع گردیده است. شهرداری شهر زیارتی رزوه، در سال ۱۳۷۹ تاسیس گردید. فاصله این شهر تا مرکزشهرستان 10 کیلومتر و تا مرکز استان 130 کیلومتر می باشد . این شهر در مسیر چادگان به داران واقع شده است.
"علم" معروف روستای مندرجان:
روستای مندرجان در دو کیلومتری چادگان قرار دارد. نام قدیمی این روستا قلعه رییس می باشد. با گسترش شهر چادگان اکنون این روستا به محله مندرجان شهر چادگان تبدیل شده است. در این محله علمی وجود دارد که به گفته ساکنان معجزات زیادی داشته است. من فعلا اطلاعات موثقی در این مورد ندارم.در آینده به تحقیق در این مورد خواهم پرداخت.


۴-تپه تاریخی آشنا در روستای مشهد کاوه
تپه آشنا یکی از مناطق مهم باستانی استان اصفهان است. این تپه در مسیر رودخانه زاینده رود در 15 کیلومتری شهر چادگان، در روستای مشهدکاوه قرار گرفته است. از آنجا که این تپه باستانی در پشت سد زاینده رود قرار گرفته است، با بالا آمدن آب، از دسترس باستان شناسان خارج می شود. تپه آشنا در حد وسط دلتای رودخانه آراگون ( از سرشاخه‌های رودخانه زاینده‌رود) و رودخانه کم‌آب آشنا قرار گرفته است. سد زاینده‌رود هنگام پرآبی تا 48 کیلومتر پشت خود را آبگیری می‌کند که این مساله به فرورفتن تپه آشنا در آب منجر می‌شود. اما در چند سال اخیر بخاطرکم ‌آبی رودخانه و سد زاینده رود، امکان بررسی و کاوش برای باستان‌شناسان در این منطقه فراهم شده است. این تپه باستانی حدود 13 متر ارتفاع دارد و در آخرین نقطه آبگیری سد زاینده رود،بخشی از تپه همچنان به صورت جزیره‌ای بیرون از آب می‌ماند. سال 85 این تپه مورد بررسی باستان‌شناسان قرار گرفت. سرپرست گروه بررسی و شناسایی تپه آشنا گفته است: «تپه‌ آشنا، تپه‌ای پیش از تاریخی است که سال 85با پایین رفتن آب موفق شدیم آن را تعیین حریم و گمانه زنی کنیم. در این برنامه پژوهشی سفال‌هایی که به اواخر هزاره چهارم تعلق دارد کشف کردیم. در این تپه با جسد نوزادی متعلق به عصر آهن (۳ هزار سال پیش ) مواجه شدیم که با وجود غرق شدن تپه، هنوز سالم مانده بود . داده‌های موجود از قبیل چندین ظرف سفالی در این منطقه، نشان از ارتباط تمدن شمال زاینده‌رود و منطقه مرودشت دارد. در لایه‌های پایین‌تر، نمونه سفال‌هایی به دست آمده که همانند سفال‌های منطقه سیلک کاشان است.» در حفاری‌های اخیر اسکلت جمجمه‌های ۳۰۰۰ ساله که حدس زده می‌شود متعلق به دو جنین یا کودک باشد درون سبدهایی شبیه به پوست یا تنه درخت پیدا شد. باستان‌شناسان در حفاری‌های یک ماهه خود در این تپه به آثار باارزش و منحصر به فردی از گذشته برخورد کرده‌اند که قدمت برخی از آنها به بیش از ۳۰۰۰ سال می رسد. حفاری های غیرمجاز زیادی در این منطقه انجام شده است اما از مدت زمان و میزان به یغما بردن آثار موجود در آن اطلاعی در دست نیست. باستان‌شناسان بر این باورند که تمدن‌های حاشیه زاینده‌رود، از کهن‌ترین تمدن‌های به وجود آمده در سرزمین ایران است.

 ۵- روستاهای سنگرد و سواران ...
سنگرد سواران و چند روستای دیگر در نزدیکی چادگان وجود دارند که حدود پنجاه سال پیش محل زندگی ارامنه منطقه بوده است. اکنون اکثر ارامنه ساکن این روستاها به جلفای اصفهان (و بعضا شاهین شهر )مهاجرت کرده اند. اما در ایامی خاص برای برگزاری جشن هایشان به این منطقه بر می گردند. زیاتگاه و آرامگاههای مربوط به ارامنه این منطقه جالب و دیدنی می باشد.

۶- سد زاینده رود:

عکس های بیشتر
سد زاینده رود در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری شهر چادگان قرار دارد. 
این سد در سال ۱۳۴۹ ساخته شده است.

   + میثم بیگدلی - ٩:٤۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٦ فروردین ،۱۳٩۳